Świat według Władysława Grodeckiego: 8. Ameryka Południowa

Wystawa zdjęć wykonanych przez podróżnika, mieszkańca Bieżanowa, Władysława Grodeckiego, na przestrzeni wielu lat zwiedzania całego świata.

Wystawa przygotowana przez Jadwigę Grunwald – córkę Grodeckiego z okazji obchodów Dnia Ziemi pod hasłem „Dokoła NASZEJ Ziemi”.

8. AMERYKA POŁUDNIOWA

Salar de Uyuni w Boliwii to największe na świecie słone jezioro, które staje się ogromną solną równiną podczas pory deszczowej. Widoczna na zdjęciu ciężarówka stanowi często używany rekwizyt w fotografiach, aby dodatkowo podkreślić skalę i przestrzeń tej niezwykłej solnej równiny. Jednakże ruch ciężarówek jest tam ograniczony ze względu na specyficzne warunki terenowe i ochronę środowiska.

Salar de Uyuni to jeden z największych zbiorników soli na naszej planecie. Ma on ok. 10.500 km² powierzchni, a w 11 warstwach o grubości 2-10 m jest blisko 65 mln ton tego cennego surowca. Ponadto, jest to jeden z największych rezerwuarów potasu, bromu i magnezu. Przy bardzo dużym rozrzedzeniu powietrza wieją tu bardzo silne wiatry, jest niska temperatura, szybko zmienia się pogoda, utrudnia wędrówkę oślepiające światło słoneczne.

Wspomnienia z Boliwii, 2003

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *