Świat według Władysława Grodeckiego: 24. Pielgrzym

Wystawa zdjęć wykonanych przez podróżnika, mieszkańca Bieżanowa, Władysława Grodeckiego, na przestrzeni wielu lat zwiedzania całego świata.

Wystawa przygotowana przez Jadwigę Grunwald – córkę Grodeckiego z okazji obchodów Dnia Ziemi pod hasłem „Dokoła NASZEJ Ziemi”.

24. PIELGRZYM

Pielgrzymka to najstarsza forma zbiorowej wędrówki. Pielgrzym wie dokładnie, gdzie i po co idzie. Pielgrzymowanie było, a w niektórych religiach jest do dzisiaj podstawowym obowiązkiem wiernych. Podstawą islamu jest pięć zasad: wyznanie wiary, modlitwa, post, jałmużna i pielgrzymka do Mekki. By się oczyścić w wodach świętej Gangi, Hindusi pielgrzymują do Benares, buddyści odwiedzają miejsca związane z życiem Buddy, Żydzi modlą się przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie, a chrześcijanie? Chrześcijanie do chwili opanowania Bliskiego Wschodu przez muzułmanów pielgrzymowali do Palestyny, Ojczyzny Jezusa. Później odwiedzali miejsca męczeństwa apostołów i innych świętych, lub budowali wspaniałe katedry gotyckie.
Do wyjazdu do Ziemi Świętej dojrzewałem blisko 40 lat jako przewodnik turystyczny po religijnej stolicy Polski – Krakowie, pilot wycieczek, robotnik kontraktowy i podróżnik, który odwiedził wiele miejsc znanych ze Starego i Nowego Testamentu: Egipt, Indie, Irak, Syrię, Jordanię, Italię i Grecję. Szczególne miejsce w tym „pielgrzymowaniu” miały pobyty w pierwszym kraju chrześcijańskim świata – Armenii i w Turcji, gdzie jest najwięcej pamiątek z pierwszych wieków chrześcijaństwa.
W Palestynie niemal wszędzie czuje się obecność Jezusa, każdy skrawek ziemi, każda dolina, wzgórze, źródło, rzeka czy sadzawka to niemi świadkowie wielkich wydarzeń, wspaniałych i dramatycznych. Położone 210 m. poniżej poziomu Morza Śródziemnego zbiornik wodny Jezioro Galilejskie, przez które przepływa Jordan wraz z otaczającymi je wzgórzami należy do najpiękniejszych regionów w Palestynie. Ma 21 km długości, do 12 km szerokości i zajmuje powierzchnie 144 km2. Ma smaczną słodką wodę i jest wielkim rezerwuarem wody pitnej miast i wsi położonych nad jego brzegiem. Obfita fauna i flora stanowiła przez wieki główne źródło utrzymania miejscowej ludności.
Nad jego brzegami Jezus dokonywał cudów, wędrował wzdłuż jego brzegów, nauczając przybywających tu nieustannie ludzi, wielokrotnie pływał z jednego brzegu na drugi. Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. Jezus rzekł do nich: „Pójdźcie za Mną , a sprawię, że staniecie się rybakami ludzi”. I natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim (Mk 1,16-18; par Mt 4,18-20 ). W Ewangelii wielokrotnie są wzmianki o pobycie tutaj Jezusa. 
Zmoczyliśmy już nogi w Jeziorze Galilejskim, ale wszyscy, jak owi rybacy, chcieliśmy wypłynąć na środek. To wielka atrakcja turystyczna pływać po „jeziorze Jezusa” i wielu turystów pragnie przeżyć taką przygodę. W programie naszej pielgrzymki był także rejs po tym jeziorze. To wielkie przeżycie.

Wspomnienia z wycieczki do Ziemi Świętej 2011

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *