Świat według Władysława Grodeckiego: 14. Pochód dżungli

Wystawa zdjęć wykonanych przez podróżnika, mieszkańca Bieżanowa, Władysława Grodeckiego, na przestrzeni wielu lat zwiedzania całego świata.

Wystawa przygotowana przez Jadwigę Grunwald – córkę Grodeckiego z okazji obchodów Dnia Ziemi pod hasłem „Dokoła NASZEJ Ziemi”.

14. POCHÓD DŻUNGLI

Angkor Wat jest jedną z setek budowli religijnych na terytorium, gdzie rządzili królowie kherscy. Poświęcona jest bogu Śiwie. Jest niebiańskim pałacem, zajmującym obszar 84 km², największą świątynią świata i wybitnym osiągnięciem artystycznym, budzącym powszechny zachwyt i podziw. Do środka wchodzi się przez bramy i dziedzińce. Nad budowlą dominują piękne wieże. We wnętrzu – sceny z hinduistycznych poematów epickich.

W Kambodży przetrwało do naszych czasów ok. 200 świątyń. Ich stan nie jest najlepszy. Polityka Czerwonych Khmerów, zmierzająca do tego by uczynić Kambodżę państwem świeckim pozbawiła głów wiele posągów bogów i bogiń. Godne uwagi jest Angkor Thom, zbudowane przez króla Dżajarwamana VII w XIII w. W jej centrum znajduje się buddyjska świątynia Bajon.

Niestety, przez wieki dżungla pomagała człowiekowi niszczyć te pomniki wspaniałej przeszłości. Gdy tylko ok. 700 lat temu człowiek opuścił te tereny rozpoczął się pochód dżungli. Inwazję dżungli najlepiej widać to na przykładzie Taphrum Temple, gdzie potężne drzewa weszły na szczyt świątyni i swymi korzeniami rozsadzają ogromne bloki skalne. Drzewa rosną wszędzie, nie szanując nawet największych świętości. Na szczęście pod auspicjami UNESCO prowadzone były przez kilka lat prace konserwatorskie, które doprowadziły do zabezpieczenia najcenniejszych zabytków.

Wspomnienia z wyprawy do Azji 1997-1998

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *