Świat według Władysława Grodeckiego: 21. Ludzkie historie

Wystawa zdjęć wykonanych przez podróżnika, mieszkańca Bieżanowa, Władysława Grodeckiego, na przestrzeni wielu lat zwiedzania całego świata.

Wystawa przygotowana przez Jadwigę Grunwald – córkę Grodeckiego z okazji obchodów Dnia Ziemi pod hasłem „Dokoła NASZEJ Ziemi”.

22. LUDZKIE HISTORIE

Do Siem Reap dotarliśmy ok. godz. 20, a kierowcy dostarczyli nas do hotelu tam gdzie mieli „układy”. Wszyscy byli potwornie zmęczeni i brązowi od grubej warstwy kurzu, ale nikt nie narzekał. Na szczęście czekały na nas czyste, tanie pokoje i rykszarze, by umówić się na jutrzejsze zwiedzanie Angkor Wat. W towarzystwie stolarza spod Paryża spędziłem dwa dni w dżungli między świątyniami Angkor Wat, a dwa następne dni spędziłem w Siem Reap. Na obrzeżach tego miasta jest wiele śladów niedawnej tragedii. W latach 1975-79 Czerwoni Khmerzy z Pol Potem dokonali prawdziwej rzezi. Wymordowali ok. 1,5-2,0 mln ludzi. Efektem ich dyktatury jest fakt, że niemal cały kraj jest podminowany. W tym mieście każdy kogoś stracił!
Zakupy, spacery wzdłuż rzeki Siem Reap, zwiedzałem świątynie buddyjskie, rezydencję królewską i oczywiście dzielnice biedoty – slumsy. Domy na palach, małe kramiki, nagie dzieci, tłumy żebraków i widoczne jeszcze ślady wojny: nieodbudowane niektóre mosty i wszechobecni mężczyźni pozbawieni rąk czy nóg. Wszędzie i to o każdej porze na ulicach Siem Reap było różowo od habitów zakonników zbierających jałmużnę.

Wspomnienia z wyprawy do Azji 1997-1998

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *