Świat według Władysława Grodeckiego: 19. Kamienne miasto

Wystawa zdjęć wykonanych przez podróżnika, mieszkańca Bieżanowa, Władysława Grodeckiego, na przestrzeni wielu lat zwiedzania całego świata.

Wystawa przygotowana przez Jadwigę Grunwald – córkę Grodeckiego z okazji obchodów Dnia Ziemi pod hasłem „Dokoła NASZEJ Ziemi”.

19. KAMIENNE MIASTO

W Kapadocji powstały setki świątyń skalnych i kompleksów klasztornych. Z około 30 miast podziemnych doskonale przetrwało do naszych czasów Kaymakli i Derinkuyu, ponad tysiąc świątyń (w tym ok. 150 posiada polichromię). Najpiękniejsze z nich znajdują się w skansenie Goereme! Ostatni chrześcijanie opuścili te tereny w 1924 r. w wyniku wymiany ludności między Turcją, a Grecją.

Wspomnienia z Turcji

Podziemne miasto Derinkuyu wybudowane zostało prawdopodobnie około VIII wieku p.n.e. Wchodziło się doń jednymi kamiennymi drzwiami, które można było zamknąć i zabezpieczyć. Każde piętro posiadało jeszcze oddzielne zabezpieczenia.

Derinkuyu ma kilka poziomów i sięga do 85 metrów pod ziemią. Jego wnętrza są w stanie pomieścić do 20 tysięcy ludzi, a także tony zapasów oraz setki zwierząt. W mieście znajdowała się szkoła, a także wytwórnie wina, oleju, stajnie, magazyny do przechowywania żywności oraz refektarze i kaplice. Derinkuyu połączone jest z innymi podziemnymi miastami istniejącymi na terenie Kapadocji wielokilometrowymi tunelami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *