Wystawa zdjęć wykonanych przez podróżnika, mieszkańca Bieżanowa, Władysława Grodeckiego, na przestrzeni wielu lat zwiedzania całego świata.
Wystawa przygotowana przez Jadwigę Grunwald – córkę Grodeckiego z okazji obchodów Dnia Ziemi pod hasłem „Dokoła NASZEJ Ziemi”.
2. PRACUJĄCE DZIECI
W wielu krajach świata praca dzieci jest zjawiskiem powszechnym (szacunki wahają się pomiędzy 250 a 304 milionami dzieci, jeśli uwzględni się wszystkie dzieci w wieku 5–17 lat). Wiele z takich dzieci spotykał w czasie swoich wędrówek Władysław Grodecki. Były to dzieci tkające dywany, piorące odzież, a także zatrudnione w handlu detalicznym, oferujące turystom niedrogą biżuterię czy jedwabne chusty. Wiele z nich było sierotami, nierzadko bez dachu nad głową. Spotkania tego typu nigdy nie pozostawiały Podróżnika obojętnym. Szczególnie zapadło mu w pamięć spotkanie z Marcelem, ok. 17-letnim chłopcem z Bali – wyspy indonezyjskiej o zapierającej dech w piersiach pięknie:
Marcel codziennie dojeżdżał z Denpasar do Ubud, gdzie sprzedawał gazety. Na dojazd tracił 2 godziny dziennie i prawie dwa dolary. W ciągu 6 godzin pracy nie zawsze udało mu się sprzedać choćby jedną gazetę, więc nie miał za co wracać do domu, nie miał co jeść. Słuchając opowieści tego dziecka z katolickiej wyspy zagubionej na krańcach świata nie mogłem przemówić ani słowa, czułem dławiący uścisk w gardle, przejmujący ból w piersi! Przyjąłem go na noc, poczęstowałem kolacją i śniadaniem, a na pożegnanie dałem 5 dolarów, które wystarczyły mu na opłacenie miesięcznego czynszu…
Wspomnienia z Indonezji, 2000