Grodecki_008_1

Dookoła NASZEJ Ziemi – Dzień Ziemi w DKSMNB

W tym roku, Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi – 22 kwietnia – obchodzić będziemy pod hasłem „Dookoła NASZEJ Ziemi”. Wydarzenia w Domu Kultury skupione będą na aspekcie podróżniczym. Odbędą się prelekcje dla dzieci i młodzieży szkolnej, wystawa fotograficzna z wernisażem oraz spacer edukacyjny.

W okresie wiosennym, od równonocy (20/21 marca) na całym świecie odbywają się różne wydarzenia związane z promocją działań proekologicznych oraz mających na celu zwrócenie uwagi na dbanie o naszą planetę. Rok temu, w Domu Kultury Dzień Ziemi obchodziliśmy pod hasłem „Bądź dobrym Ziemianinem!”. Odbyły się warsztaty ekologiczne dla szkół i promowaliśmy dbanie o „naszą małą ojczyznę”, czyli nasze osiedle, najbliższe sąsiedzkie otoczenie. Założyliśmy wówczas Zielone Patio, odbyliśmy spacer pod Nowym Bieżanowie i nakłanialiśmy do choćby drobnych działań mających na celu wspólne zadbanie o dobro naszej Ziemi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku postanowiliśmy naszą Ziemię lepiej poznać. A to pod patronatem bieżanowskich podróżników – Władysławem Grodeckim. Wystawę zdjęć pana Grodeckiego przygotowała z naszą pomocą córka podróżnika – Jadwiga Grunwald. „Tata był zafascynowany niepowtarzalnym urokiem dzieła Stwórcy, pięknem naszej Ziemi, którą pragnął przemierzać i podziwiać. Miał również niesamowity dar zarażania swoją pasją innych oraz snucia fascynujących opowieści o swoich podróżach mniejszych i większych” – pisze w opisie wystawy pani Jadwiga. 

Wystawę fotografii będzie można oglądać w naszej Galerii Lamperia do końca kwietnia. Na wernisaż i spotkanie z panią Grunwald zapraszamy 22 kwietnia, o godz. 19:00 do samej Galerii (korytarz przy sali Baletowej).

Wystawa wyposażona jest QR-kody, dzięki którym można spod konkretnej planszy przenieść się wirtualnie do opowieści o wybranym zdjęciu, kraju, historii.  

Władysław Grodecki – komercja zabija zabawę – WYWIAD

Dla dzieci i młodzieży szkolnej zaplanowaliśmy nieodpłatne spotkania z podróżnikiem – Sebastianem Bielakiem. Pan Sebastian opowie o przepięknych miejscach na „naszej Ziemi” czyli w Polsce, których czasem nie doceniamy. 

Spotkania zostały przygotowane dla grup wiekowych:

22 kwietnia 2024., Sala Widowiskowa Domu Kultury SM „Nowy Bieżanów”
godz. 9:00 – 10:00: „Pieniny. Góry rzeźbione wiatrem i wodą” – prelekcja dla dzieci w wieku 6-9 lat (kl. 0-3)
godz. 10:30 – 11:30: „Góry Stołowe. Tajemniczy świat Skalnych Miast” – prelekcja dla dzieci w wieku 10-13 lat (kl. 4-6)
godz. 12:00 – 13:00: „Karkonosze. Mityczna kraina Ducha Gór” – prelekcja dla młodzieży w wieku 14-16 lat (kl. 7-8)

Udział w prelekcjach jest darmowy obowiązują jednak zapisy. Chęć udziału grup prosimy zgłaszać drogą mailową: biuro @ dknowybiezanow.pl podając w treści, na którą prelekcję zapisują Państwo grupę, jaki jest wiek (która klasa), ile dzieci i ilu opiekunów. Dopiero po otrzymaniu mailowego potwierdzenia zapisu – grupa będzie wpisana na listę i może wziąć udział w prelekcji.

Prelekcje bogate będą w przepiękne zdjęcia oraz film a także pokaz sprzętu do obserwowania natury.

Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wykładowca, edukator, autor książek, wystaw fotograficznych oraz ponad setki artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, ale z zamiłowania również przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą przyrodniczym podróżom po Polsce i świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże Bliskie Naturze”. 

27 kwietnia – w sobotę, o godz. 10:00 wyruszymy na pierwszy w tym sezonie spacer edukacyjny. Tym razem postaramy się docenić i odkryć na nowo piękne parkowo-leśno-drzewne rejony Bieżanowa i Prokocimia. Zgodnie z hasłem obchodów Dnia Ziemi – „Dookoła NASZEJ Ziemi” – skupimy się na „naszej małej ojczyźnie”, czyli bieżanowskiej dzielnicy Krakowa. 

Spacer poprowadzi Jadwiga Marchwica – kierownik Domu Kultury.

Udział w spacerze jest darmowy, zgłoszenia nie są obowiązkowe. Miejsce zbiórki i trasa spaceru zostaną podane w wydarzeniu na Facebooku.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *