Zielone_patio035

Dzień Ziemi 2023 za nami – jak spisali się „dobrzy Ziemianie”?

„Bądź dobrym Ziemianinem!” brzmiało hasło tegorocznego Dnia Ziemi w Domu Kultury SM „Nowy Bieżanów”. Powstała kosmiczna dekoracja DK, przeprowadziliśmy warsztaty ekologiczne z dziećmi szkolnymi, zasadziliśmy roślinki na Zielonym Patio i poszliśmy na edukacyjny spacer. Grupa Teatralna stworzyła też specjalnie projekt filmowy o Księżniczce Ziemi.

Kim jest Ziemianin? Czy to mieszkaniec Ziemi czy tajemniczy przybysz z kosmosu, który dopiero Ziemię poznaje? Czy Ziemianinem jest każdy z nas czy tylko ci, którzy mają kawałek ziemi i mogą coś na niej zasadzić? Czy każdy Ziemianin dba o Ziemię? A czy dba o tę ziemię pod swoimi stopami, o swoje najbliższe otoczenie o współ-mieszkańców, współ-ziemian? Takie (trudne!) pytania zadawaliśmy sobie w minionym tygodniu, tworząc projekty plastyczne, filmowe i edukacyjne na obchody Dnia Ziemi 2023 pod hasłem „Bądź dobrym Ziemianinem!”.

Pomysł na tegoroczne hasło obchodów Dnia Ziemi wyszło od naszej prowadzącej warsztaty teatralno-aktorskie, Dominiki Frandluchy. Słysząc o pomyśle stworzenia projektu teatralnego z pozytywnym eko-przekazem od razu stwierdziła: „Przygotujemy jakiś filmik, który będzie mówił o tym, jak być dobrym Ziemianinem…”. Zobaczcie, jak im poszło!

Z kolei nasza niezastąpiona pani plastyk, Marzena Walczewska przygotowała dekorację Domu Kultury, która barwnie i wesoło przenosi nas w hiper galaktykę zadowolonej i zadbanej Ziemi. Mamy więc kolorowe ekologiczne rakiety kosmiczne i uśmiechniętych przybyszów z kosmosu. Jest też mapa Ziemi i jej barwni mieszkańcy. W hallu DK stanęła też plansza zachęcająca do wyrażania artystycznie, kim jest „dobry Ziemianin”.

Uczniowie pani Ani Jareckiej przygotowali wiosenne „zielone” utwory, których możecie posłuchać na profilu facebookowym naszej „pani od Muzyki”.

W sobotę 22 kwietnia, czyli dokładnie w Dzień Ziemi, odbył się pierwszy z cyklu „Spacerkiem po Bieżanowie i okolicach…” spacer edukacyjnych. Przeszliśmy się uliczkami Nowego Bieżanowa, poznając jego historię i ciekawostki. Poznaliśmy bliżej postań Mieczysławy Ćwiklińskiej – patronki jednej z głównych ulic Bieżanowa, przyglądaliśmy się zabytkowej kapliczce przy ul. Korepty, poznaliśmy historie związane z wypoczynkiem w zielonych parkach miejskich oraz z rozbudową linii tramwajowych w Krakowie. Kolejny spacer – 27 maja po Starym Bieżanowie!

Pocztówkowe ulotki o spacerach edukacyjnych, to zdjęcia z archiwum DK!

W tym roku najważniejszym przesłaniem Dnia Ziemi były sąsiedzka współpracy i wspólne dbanie o przestrzeń, w której żyjemy. Hasło „Bądź dobrym Ziemianinem!” ma zapoczątkować ruch w bieżanowskiej społeczności, który zaowocuje wzmożeniem wzajemnego szacunku i tworzenia pięknej okolicy ale też pięknych wspólnych doświadczeń. Dlatego też jednym z najważniejszych punktów obchodów Dnia Ziemi było tworzenie Zielonego Patio – nowej zielonej przestrzeni na betonowym patio Domu Kultury, do którego tworzenia zaproszeni są wszyscy odwiedzający nasze progi!

Przygotowana została także specjalna oferta dla szkół – przez cały „ziemski” tydzień, uczniowie z okolicznych szkół podstawowych poznawały zagadnienia związane z ekologią i dbaniem o swoją najbliższą przestrzeń. Zajęcia poprowadziła Jadwiga Marchwica, która odwiedziła Szkołę Podstawową nr 24 na ul. Aleksandry, a w Domu Kultury przeprowadziła zajęcia z dziećmi ze szkół prywatnych Zaczarowana Planeta i Szkoły Podstawowej im. marszałka Józefa Piłsudskiego.

Szkoła 24 zaskoczyła nas fantastycznymi projektami krajobrazów polskich, przygotowywanymi w ramach lekcji geografii, ale także specjalnymi wydarzeniami na Dzień Ziemi – konkursem znajomości stolic państw całego świata oraz układania puzzli o tematyce geograficznej!

Na zajęciach z młodszymi dziećmi była mowa o tworzeniu i dbaniu o wspólny dom, nie zabrakło też tak ważnej lekcji poprawnej segregacji śmieci. I najważniejsze – uczniowie przynieśli na zajęcia sadzonki i nasionka do posadzenia na Zielonym Patio! To już jest nasz wspólny ogródek – dziękujemy!

Zapraszamy jeszcze przez najbliższe dni do odwiedzania Domu Kultury i oglądania fantastycznej „kosmicznej” oprawy oraz do udzielania się w tworzeniu Zielonego Patio. Można przynosić ziemię, doniczki i rynienki, palety do tworzenia poziomów ogrodu, a także sadzonki i nasiona.

Bądźmy dobrymi Ziemianami, bądźmy dobrymi Sąsiadami!

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *