Andrzej Pilipiuk

Od deski do deski: Andrzej Pilipiuk – Wielki Grafoman, Homo Literatus

Andrzej Pilipiuk – człowiek piszący z pasją i niestrudzenie, wieloletni mieszkaniec Krakowa, fascynat historii, twórca wyrazistych postaci literackich. Gość drugiego spotkania cyklu „Od deski do deski” niewątpliwie ma dużo do powiedzenia, tym bardziej że spotkamy się z nim między premierami kolejnych książek.

Autor na swoim koncie ma już 52 książki, łącznie z komiksami (Fabryka Słów), 19 tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika pod pseudonimem Tomasz Olszakowski oraz sentymentalny album „Wojsławice – skarby naszej pamięci; wspomnienie o miasteczku”.

Homo literatus, który do pisania podchodzi z żelazną konsekwencją – pracuje planowo, codziennie, a kiedy poczuje zmęczenie fabułą, zabiera się za inny tytuł. Uprzedzając krytykę sam siebie nazwał Wielkim Grafomanem. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania łowca meteorów. Beznadziejnie zauroczony zapomnianymi odkrywcami i wynalazkami XIX wieku. Społecznik. Własnym sumptem i ogromnym zaangażowaniem wydał unikatowy album o Wojsławicach, mieście w którym narodził się Jakub Wędrowycz.

Twórca panteonu niezwykłych bohaterów literackich oraz Jakuba Wędrowycza – zawistnego, mściwego kmiota, bimbrownika i egzorcysty. Jedynego w naszej literaturze, rdzennie polskiego superbohatera, który przez lata rozśmieszania do łez dorobił się własnego festiwalu, oraz zapewnił autorowi miejsce na podium ścisłej czołówki najpoczytniejszych pisarzy w Polsce.

Czterokrotny laureat prestiżowej nagrody Nautilusa. Dziesięciokrotnie nominowany, raz nagrodzony Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. As EMPiK-u 2006 – jeden z trzech najchętniej kupowanych autorów.

Z Andrzejem Pilipiukiem spotkamy się z w cyklu „Od deski do deski” pomiędzy premierami dwóch książek z dwóch różnych światów. W marcu, nakładem wydawnictwa Fabryka Słów, ukazała się opowieść, która zainteresuje fanów historii doktora Skórzewskiego. „Czasy, które nadejdą” to historia skazanego na śmierć chemika, który zaciągnie was do opowieści o przeszłości, jednocześnie pozwalając podejrzeć przyszłość…. Jeśli brzmi to dla Was fascynująco, na pewno autor więcej zdradzi podczas spotkania!

Z kolei w maju ukaże się kontynuacja książki „Przetania”„Okiść” – opowiadającej o mitycznych Plemionach zamieszkujących krainy przy nieznanym morzu. Tym razem bohaterowie zmierzą się z niebezpieczeństwami, w poszukiwaniu ratunku dla swego ludu, pośród bezludnych lasów i dzikich gór…

Andrzej Pilipiuk żongluje w swoich książkach światami, bohaterami, historiami, przemycając zarazem swoje umiłowanie do historii, tajemnic, odkryć i wynalazków. Postaramy się go o wszystko wypytać!

Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem odbędzie się 9 kwietnia 2024 r., wtorek, o godz. 18:30, w Sali Widowiskowej Domu Kultury.

Wstęp wolny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *