Historia Domu Kultury sięga 1990 roku kiedy to powstał z połączenia dwóch dziecięcych klubów osiedlowych „Parter” i „Domino” i otrzymał miejsce w nowym budynku przy ulicy Aleksandry 11, w którym mieści się do dnia dzisiejszego.

W 2000 roku, w wyniku podziału Krakowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowy Bieżanów” i od tego czasu Dom Kultury funkcjonuje pod nazwą Dom Kultury SM „Nowy Bieżanów”.

Od ponad 25 lat bogata oferta zajęć skierowana do wszystkich mieszkańców osiedla przyciąga dzieci, młodzież, dorosłych oraz seniorów. Większość zajęć prowadzona jest nieprzerwanie od początków działalności. Należą do nich m.in. studio baletowe, samoobrona, gimnastyka dla pań, zajęcia plastyczne dla osób niepełnosprawnych i inne.

 

BUDYNEK

DK „Nowy Bieżanów” mieści się w budynku, który powstał przy ul. Aleksandry 11 wraz z pierwszymi blokami osiedla, w latach 70. XX w. DK znajduje się na pierwszym piętrze budynku, wejście wyłącznie szeroką wygodną klatką schodową. 

W przypadku gości z niepełnosprawnością ruchu i problemem z wejściem na piętro – prosimy o kontakt telefoniczny. Pomożemy!

 

SALE

Dom Kultury posiada sale z różnym przeznaczeniem, które dostępne są także na wynajem:

  • na przeciwko wejścia znajduje się sala widowiskowa, w której odbywają się koncerty i przedstawienia, a na co dzień – zajęcia gimnastyczne i taneczne
  • po prawej od wejścia znajdują się dwie mniejsze salki z przeznaczeniem do zajęć indywidualnych i w małych grupach – sala gitarowa i sala muzyczna (z wyposażeniem instrumentów m.in. pianino elektryczne, pianino klasyczne, keyboard i in.)
  • dalej na końcu korytarza znajduje się sala plastyczna, w której odbywają odbywają się zajęcia plastyczne i rękodzielnicze, znajdują się tu liczne szafy z materiałami plastycznymi oraz duże stoły i krzesła
  • wchodząc w korytarz na przeciw wejścia, dojdziemy do ciągu sanitarnego – toalety dla osób z niepełnosprawnościami i toalet ogólnych (koedukacyjnych)
  • w korytarzu znajduje się wejście do sali baletowej wyposażonej w drążki i lustra
  • po lewej stronie korytarza znajduje się wejście do biura oraz ostatnia sala wykładowa nr 1 ze stołami, krzesłami i tablicą.

Główny hall domu kultury i korytarz tworzą naścienną Galerię Lamperia, na której prezentowane są prace uczestników zajęć plastycznych i malarskich, ale także wystawy zewnętrzne.