Szantażystka

Od deski do deski: Marta Ryczko – debiut w literaturze kryminalnej

Marta Ryczko dała się poznać jako świetna autorka opowiadań w czasopiśmie Nowa Fantastyka. W lutym tego roku zadebiutowała z powieścią, tym samym odchodząc nieco od fantastyki, a zmierzając w kierunku kryminału. Czy jednak coś fantastycznego znajdziemy w „Szantażystce”?

Wydawnictwo MANDO o powieści „Szantażystka”:
„Ania pracuje w Warszawie w internetowym serwisie plotkarskim. Dawniej marzyła o pracy dziennikarki śledczej, ale zrezygnowała, gdy jej mentorka została zamordowana przez gangsterów.
Podczas robienia zdjęć na gali dla sportowców przypadkiem podsłuchuje rozmowę znanej aktorki z tajemniczą kobietą. Obie wydają się zdenerwowane. Ich wspólnej znajomej przydarzyło się coś złego.
Ania wyczuwa, że celebrytka ukrywa mroczny sekret, i postanawia go odkryć za wszelką cenę. Jest przekonana, że musi działać sama, dopóki nie odbiera telefonu od charyzmatycznego podkomisarza Konrada Lisa. Nie przypuszcza, że ślady poprowadzą ją w miejsce, o którym wolałaby zapomnieć.

Koszmarne dzieciństwo. Brudne pieniądze. Więzy przeszłości.
Czy droga do sławy zawsze prowadzi przez cierpienie innych?”

„Prowadzona dwutorowo akcja nie pozwala oderwać się od lektury. Marta Ryczko zręcznie podsuwa mylne tropy i zaskakuje do samego końca. Polecam!” – Anna Kańtoch

„„Szantażystka” to kryminał z rozbudowanym wątkiem obyczajowym, co przekłada się na odarcie go z brutalności, z krwistych szczegółów śledztwa, z policyjnych pościgów czy wulgarnych policjantów. Co nie oznacza, że czegoś mu brakuje. Autorka wolała skoncentrować się na bohaterach, na motywach i mechanizmach ich działania w sytuacjach życiowych zawirowań i realnego zagrożenia. Poszukuje odpowiedzi, czy da się człowieka w pełni rozszyfrować, przewidzieć, w którą stronę podąży i jakie decyzje podejmie… i czy będzie czegoś żałował.” – Literackieprzeszpiegi.pl

O autorce:
Marta Ryczko – urodziła się w 1989 roku. Ukończyła psychologię stosowaną oraz studium pedagogiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiowała także komparatystykę Od 2019 roku należy do sekcji literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki.
Mama trójki dzieci, mieszkanka Sosnowca, miłośniczka gór. Pierwszą książką, którą sama przeczytała, była „Dinotopia”.

Spotkanie z MARTĄ RYCZKO w DKSMNB odbędzie się w ramach cyklu spotkań z ludźmi pióra „Od deski do deski”, 14 maja 2024 o godz. 18:30. Wstęp wolny.

Od deski do deski: Marta Ryczko – wydarzenie na FB – KLIKNIJ I NIE ZAPOMNIJ!

UWAGA – niestety na spotkaniu nie będzie możliwości zakupu książek, warto więc zaopatrzyć się w swój egzemplarz lub – poczekać do konkursu na końcu spotkania, w którym będzie można wygrać „Szantażystkę”!

fot. mat. prasowe wyd. Mando

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *