Iśka, Ula i Megi - zamarznięte rowerzystki na mongolskim pustkowiu

Zimowy Ałtaj – rowerami z Rosji do Mongolii [prelekcja podróżnicza]

11 listopada obchodzić będziemy Święto Niepodległości. Z tej okazji w piątek 10 listopada zapraszamy na nietypową prelekcję podróżniczą. Jadwiga Marchwica – kierownik Domu Kultury – opowie o swojej mrożącej krew w żyłach wyprawie rowerowej, którą odbyła zimą 2017 roku przez góry Ałtaj i stepy Mongolii. Nie zabraknie aspektów patriotycznych – prelegentka zwróci uwagę na patriotyczny charakter projektu Bike Jamboree 2017-2019, czyli rowerowej sztafety dookoła świata, przybliży projekt Jednośladami Andersa, który realizowany był w tym roku śladami armii generała Andersa, oraz pokaże zdjęcia ze świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości na różnych krańcach świata.
 
Trzy dziewczyny, dwóch chłopaków, pięć rowerów i syberyjska zima. Tak wyglądał 8. etap sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree. W najbardziej świąteczny miesiąc w roku – grudzień – przejechali blisko 1200 kilometrów przez góry Ałtaj. Świętego Mikołaja przyjmowali w namiotach rozbitych w przyczepie TIRa, na granicy rosyjskiej – zamknięci za drutem kolczastym – spędzili wigilię Bożego Narodzenia, a nowy 2018 rok przywitali w Mongolii.
 
Spotkali się z prawdziwym szamanem, mieli czworonożnego przewodnika stada i głęboko wierzą w to, że przez najbardziej tajemniczą przełęcz Czike-Taman przeprowadził ich bezpiecznie dobry duch. Przede wszystkim jednak przez cały czas było zimno. Bardzo zimno…
Co i jak szybko zamarza przy temperaturze -40 stopni Celsjusza? Czy zimą lepiej jeździ się z górki, czy pod górkę? I ile kilometrów można przejechać z sakwami na single-speedzie po mongolskich bezdrożach?
 
Pojedźcie z nami w zimowy Ałtaj – ta prelekcja, to spotkanie z uczestnikami najtrudniejszego, najbardziej wymagającego i najbardziej niebezpiecznego etapu pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. To historia pięciu czerwonych bohaterów i ich tajemniczego psa, którzy przez granicę rosyjsko-mongolską przejechali „z dziadkiem mrozem w sakwach”.
W ich imieniu relację przedstawi Jadwiga Marchwica – kierownik DKSMNB, etnomuzykolog. Miłośniczka muzyki wschodu oraz wędrówek po polskich górach. Współzałożycielka portalu Etnosystem.pl. W polskich Tatrach przeszła prawie każdy szlak i zdobyła prawie każdy szczyt i przełęcz dostępne dla turystów pieszych. Miłośniczka Pienin i regionu Szczawnicy.
 
Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa zdjęć „MRÓZ | PRZESTRZEŃ | WSPÓLNOTA”, która dostępna będzie w Sali Widowiskowej DKSMNB w dniach 8 – 30 listopada 2023.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *