Spacery edukacyjne

Spacerkiem po Bieżanowie i okolicach – ostatnie spacery edukacyjne z DK

Jesień jeszcze pozwala nam na spędzanie czasu na zewnątrz, pogoda dopisuje i dzień jest jeszcze w miarę długi. Dlatego zaplanowaliśmy dla Was ostatnie w tym roku kalendarzowym spacery edukacyjne „Spacerkiem po Bieżanowie i okolicach”. Zobaczcie, gdzie się wybierzemy.

„Spacerkiem po Bieżanowie i okolicach…” -to cykl spacerów edukacyjnych zainicjowanych przez kierownik DKSMNB, Jadwigę Marchwicę.

Spacer edukacyjny, to wycieczka piesza po ustalonej trasie, której głównymi celami są: poznanie ciekawostek i informacji głównie historycznych z danego, określonego w tytule spaceru tematu, ale też zachęcenie do ruchu na świeżym powietrzu. Esencją spacerów edukacyjnych, jest zwiedzanie w grupie i poznawanie nowych osób. Zwiedzamy najczęściej tereny, które dobrze znamy, chodzimy po własnym rodzinnym mieście, ale poznajemy go na nowo, z innej perspektywy. Poszerzamy też swoją wiedzę historyczną, a nie rzadko także urbanistyczną, geograficzną i wiele innych.

Cykl „Spacerkiem po Bieżanowie…” rozpoczął się w Dniu Ziemi w kwietniu 2023 roku, spacerem po Nowym Bieżanowie. Kolejne były: Stary Bieżanów i Prokocim.

Spacerkiem po Bieżanowie i okolicach... - spacer II - Stary Bieżanów
Spacerkiem po Bieżanowie i okolicach… – spacer II – Stary Bieżanów

Z początkiem października zapraszamy Was na spacerek po osiedlu Nowy Bieżanów. Myślicie, że dobrze go znacie? A gdzie znajduje się ukryta kapliczka? Kiedy powstał mur wokół cmentarza? Jaka jest najstarsza linia autobusowa, która jeździ do Bieżanowa i kim są dzieci ze zdjęcia?
Poznajcie z nami Nowy Bieżanów… na nowo! Oderwijcie się od trosk nowego tygodnia i świętujcie z nami imieniny Aleksandry – patronki naszej ulicy!
Zbiórka: 2 października (poniedziałek!), patio / hall Domu Kultury (na piętrze!) przy ul. Aleksandry 11, godz. 17:30
Czas trwania spaceru: ok. 1,5 godziny
Ramowa trasa spaceru: Aleksandry 11 – Aleksandry 27 – Cmentarz ul. Mała Góra – ul. Heleny 2 – skrzyżowanie Mała Góra / Korepty – pętla tramwajowa – Kościół w Prokocimiu (deptak).

Ostatni spacer w roku 2023 zaplanowany został na Wzgórze Kaim. O wycieczkę tę zabiegali uczestnicy poprzednich spacerów, liczymy więc na ich obecność! 🙂
Wzgórze Kaim to jedno z najważniejszych historycznie miejsc Bieżanowa. W dniu Święta Edukacji Narodowej warto odbyć taką nietypową lekcję historii i przypomnieć sobie, jak Bieżanów walczył o wolność.
Po drodze wysłuchamy historii ważnych Bieżanowian i wydarzeń, który ukształtowały tę część Krakowa.
Wycieczka na Wzgórze jest intensywna – wszak to faktycznie WZGÓRZE! Prosimy więc o odpowiedni ubiór (wygodne buty, kijki jeśli ktoś potrzebuje, kurtka od deszczu lub bluza) oraz zabranie prowiantu (woda, coś do jedzenia).
Cały spacer zajmie (najprawdopodobniej) ok. 4 godziny.
Zbiórka: 14 października 2023 (sobota!), godz. 9:45, Pomnik „Z Orłem”, ul. Bieżanowska
Ramowa trasa spaceru: Pomnik z Orłem – ul. Popiełuszki – ul. Weigla – ul. Drożdżowa – ul. Bogucicka – ul. Pod Pomnikiem – ul. Zolla – Pomnik na Wzgórzu Kaim (odpoczynek, drugie śniadanie we własnym zakresie) – ul. Pronia – ul. Rakuś – ul. Kolonijna – ul Mała Góra / Heleny (zakończenie w okolicach Cmentarza)

Trasy spacerów mogą ulec zmianie! Śledźcie wydarzenia na Facebooku:

Spacer IV: Nowy Bieżanów jakiego nie znacie (bis)

Spacer V: Wzgórze Kaim – spacerowa lekcja historii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *