Warsztaty Rękodzieła Artystycznego ,,Czar nici” w obecnej formie działają od stycznia 2000 r. Osobą prowadzącą jest nieprzerwanie Pani Jadwiga Elżbieta Węgorek, Twórczyni Ludowa, specjalizująca się w koronce klockowej.
Ideą i zadaniem Warsztatów Rękodzieła jest poznawanie i praktyczna nauka robienia na drutach, stosowania różnych technik hafciarskich: krzyżykowy, płaski, cieniowany, angielski, mereżki, hardanger, oraz nauka koronek: szydełkowe, klockowe, frywolitkowe, teneryfowe.
Od początku swego istnienia Warsztaty znalazły uznanie wśród osób, których wspólną pasją jest Rękodzieło Artystyczne, jak również wśród tych, które pragną nauczyć się haftu czy robienia koronek wybraną techniką. Interesująca forma zajęć, atmosfera wzajemnej sympatii, szacunek i pasja do uprawiania tych sztuk, owocuje licznymi wystawami, pokazami, udziałem w wielu konkursach.
Za szczególne osiągnięcie należy uznać dołączenie Warsztatów do „Mostu Przyjaźni” w 2013 roku. Ideą tego Mostu jest międzynarodowa współpraca koronczarek.
Koronczarki z Warsztatów zaangażowały się w projekt „Powrót do tradycji”. Obejmuje on pracę nad zbieraniem materiałów, rekonstruowaniem i odtwarzaniem prac dawnych nauczycielek koronki klockowej w Krakowie, pań: Zofii Dunajczan oraz Olgi Szerauc. Te starania zostały docenione przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i 26.10.2016 roku krakowska koronka klockowa została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Więcej informacji i ciekawostek będzie można uzyskać na wystawie już od 1 marca 2019 r. – serdecznie zapraszamy!