badz_dobrym_ziemianinem_grafika

„Bądź dobrym Ziemianinem!” – Dzień Ziemi 2023

Kim jest Ziemianin? Czy to mieszkaniec Ziemi czy tajemniczy przybysz z kosmosu, który dopiero Ziemię poznaje? Czy Ziemianinem jest każdy z nas czy tylko ci, którzy mają kawałek ziemi i mogą coś na niej zasadzić? Czy każdy Ziemianin dba o Ziemię? A czy dba o tę ziemię pod swoimi stopami, o swoje najbliższe otoczenie o współ-mieszkańców, współ-ziemian? Takie (trudne!) pytania zadamy sobie w ramach obchodów Dnia Ziemi 2023 pod hasłem „Bądź dobrym Ziemianinem!”.

Pomysł na tegoroczne hasło obchodów Dnia Ziemi wyszło od naszej prowadzącej warsztaty teatralno-aktorskie, Dominiki Frandluchy. Słysząc o pomyśle stworzenia projektu teatralnego z pozytywnym eko-przekazem od razu stwierdziła: „Przygotujemy jakiś filmik, który będzie mówił o tym, jak być dobrym Ziemianinem…”. I w ślad za tymi słowami poszły kolejne pomysły. Pracownia plastyczna pani Marzeny Walczewskiej przygotowuje dekorację Domu Kultury, która przeniesie nas w hiper galaktykę zadowolonej i zadbanej Ziemi. Uczniowie pani Ani Jareckiej przygotowują wiosenne „zielone” utwory, a w sobotę będzie można przejść się na spacer edukacyjny z nową kierownik Domu Kultury – Jadwigą Marchwicą. Spacer poprowadzi nas bieżanowskimi uliczkami, pokazując nasze osiedle i jego okolice tak, abyśmy docenili nasze najbliższe sąsiedztwo.

Tegoroczny Dzień Ziemi ma upłynąć pod znakiem sąsiedzkiej współpracy i wspólnego dbania o przestrzeń, w której żyjemy. Chcemy dotrzeć do mieszkańców dużych i małych z przekazem wzajemnego szacunku i tworzenia pięknej okolicy ale też pięknych wspólnych doświadczeń. Dlatego też jednym z najważniejszych punktów obchodów Dnia Ziemi będzie stworzenie Zielonego Patio – nowej zielonej przestrzeni na betonowym patio Domu Kultury, do którego tworzenia zaproszeni są wszyscy odwiedzający nasze progi!

Przygotowana została także specjalna oferta dla szkół – przez cały „ziemski” tydzień, uczniowie z okolicznych szkół podstawowych będą poznawać zagadnienia związane z ekologią i dbaniem o swoją najbliższą przestrzeń. Zajęcia poprowadzi Jadwiga Marchwica

„Bądź dobrym Ziemianinem!” – Dzień Ziemi 2023 w Domu Kultury SM „Nowy Bieżanów” – program:

Dzień Ziemi w Internecie – działania online (Facebook i strona Internetowa DK):

  • projekt filmowo-teatralny grupy teatralnej Dominiki Frandluchy „Bądź dobrym Ziemianinem!” – publikacja na Facebooku;
  • posty w mediach społecznościowych pod hasłem „Bądź dobrym Ziemianinem!” nt. ekologii, segregacji śmieci, dobrych stosunków sąsiedzkich, dbania o swoje otoczenie, pielęgnowania relacji koleżeńskich – zachęcamy do włączania się do akcji i publikacji postów z hashtagiem #badzdobrymziemianinem.

Dzień Ziemi w Domu Kultury:

  • „Zielone Patio DK” – stworzenie ogródka zielno-kwietnego na patio DK, który zaangażuje uczestników i mieszkańców do dbania o wspólne dobro. Zapraszamy do odwiedzania, sadzenia swoich roślinek i obserwowania ich rozwoju! Przyjmujemy też „dary ziemi” w postaci nasion, sadzonek, ziemi kwiatowej, dekoracji ogródkowych. Niech to będzie nasze wspólne Zielone Patio!;
  • dekoracja DK stworzona przez uczestników zajęć plastycznych DK – hall i ściany Domu Kultury ozdobią prace plastyczne i przestrzenne uczestników zajęć, którzy będą interpretować hasło „Bądź dobrym Ziemianinem!”; do stworzenia prac wykorzystane zostaną materiały z recyklingu;
  • „Kto jest dobrym Ziemianinem?” – po wejściu do naszego Domu Kultury, nad stolikiem przy Sali nr 4 znajdziecie dużą planszę, na której będziecie mogli wypowiedzieć się, kto waszym zdaniem jest „Dobrym Ziemianinem” i co to znaczy. Czekamy na wypowiedzi pisemne i rysunkowe!
  • warsztaty ekologiczne dla szkół – na warsztaty zgłosiły się grupy z okolicznych szkół podstawowych, będziemy mówić o sąsiedzkiej ekologii i o dbaniu o swoją przestrzeń.

Dzień Ziemi w przestrzeni:

  • kolorowy napis na oknach Sali Widowiskowej „Bądź dobrym Ziemianinem!” widoczny z deptaku bieżanowskiego i zachęcający do zapoznania się z programem obchodów;
  • „Spacerkiem po Bieżanowie i okolicach…” – spacer I – Bieżanów Nowy (prowadzenie: J. Marchwica) – spacer edukacyjny zaplanowany na sobotę 22 kwietnia, godz. 16, mający na celu przybliżyć piękno okolicy i wpłynąć na docenienie najbliższego otoczenia. Spacer zakończy się w DK przy nowym Ogródku – uczestnicy spaceru będą mogli dosadzić swoje sadzonki, nasionka i wziąć realny udział w tworzeniu „Zielonego Patio”. Program spaceru – wkrótce. W spacerze można wziąć udział bez wcześniejszych zapisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *